About search
On the entry page, you will get an overview of all archives and cultural and scientific institutions (museums, libraries, galleries, departments of the Academy of Sciences of the Czech Republic, universities) that manage archival materials, links to archives’ websites and also links to their major digitization projects.
From the entry page, it is also possible to search the Central Register of the National Archival Heritage of the Czech Republic, which contains data on archival files, finding aids, the archives in which they are stored, and the creators of the archival fonds. It is assumed that the content of the finding aids (descriptions of particular archival materials and their groups) will be gradually added in the future. It contains data on archival files from all archives of the Czech Republic, cultural and scientific institutions and private persons (archival materials stored outside archives), with the exception of security archives.
Searching the National Archival Heritage of the Czech Republic
In the search box enter a word, group of words or abbreviation. You will get entries from archival fonds and collections, finding aids, register of creators and Czech archives, whete matched.
If the result is too extensive, limit it by selecting which part of the records you want to search on. If you are not yet very familiar with searching or do not have a good command of the Czech language (nor do you have a translator), it is recommended to continue the
“Record group / Archival fond / Collection” section only.
Vyhledávání v archivních souborech
Hledat lze podle názvu archivního souboru, archivu, který o archiválie pečuje, značky archivního souboru, původce, který archiválie vytvořil, skupin tematické evidence a datace vzniku archiválií.
Vyhledávání v archivních pomůckách
Hledat lze podle názvu archivní pomůcky, archivu a názvu archivního souboru.
Vyhledávání v seznamu původců
Hledat lze podle názvu (jména) původce. Vyhledávání lze dále omezit podle typu entity (korporace, rody, osoby, události), případně podle podtřídy entity.
Vyhledávání v archivech
Hledá se podle slova v názvu archivu nebo kulturně vědecké instituce.
Stránky s výsledky
Kliknutím na název archivního souboru se zpřístupní následující údaje o archivním souboru:
- Název fondu (sbírky) – české názvy, v případě archivních fondů vycházejí zpravidla z úředního nebo jinak běžně užívaného názvu svého původce.
- Datace vzniku – je uvedena dolní (starší) a horní (mladší) časová hranice archiválií, tedy období, ze kterého pocházejí archiválie zmíněného fondu. Rok v hranatých závorkách značí odhad. V kulatých závorkách jsou uvedeny roky, které s archivním souborem souvisejí, ale překračují dobu existence původce archivního fondu. Výsledky lze omezit přímým zadáním datace vzniku nebo prostřednictvím časové osy:
- Značka archivního souboru – zkrácené označení archivního souboru obvykle užívané pro jeho citaci a při komunikaci s archivem. Používá se na obalech, kde jsou archiválie uloženy (zpravidla archivní krabice) .
- Instituce – uveden je název archivu nebo kulturně vědecké instituce, ve které je archivní soubor uložen, nebo která vede archiválie v evidenci.
- Číslo archivního souboru – v rámci instituce jednoznačné evidenční číslo archivního souboru, popř. jeho části (např. 1251/5).
- Téma – informace o obsahu archivního souboru, upozornění na jeho nejzávažnější části, agendy, popřípadě nejcennější archiválie a základní typy archiválií, např. typ úředních knih. Tam, kde se hudebniny vykazují jako spisy, se vyskytuje údaj o výskytu hudebnin. Tento údaj nemusí být vyplněn u archivních souborů archivně nezpracovaných.
- Tematická skupina – významově nadřazený, obecnější pojem, do kterého lze archivní soubor zařadit a do kterého se řadí další archivní soubory téhož typu podle společných znaků (např. Velkostatky, Rodinné archivy, Podniky apod.). Archivní soubor může být zařazen do jednoho nebo více těchto skupin.
- Literatura – uvádí se zásadní literatura o archivním souboru (např. průvodce po archivech) nebo jeho původci apod.
- Edice – citace edicí archiválií z příslušného archivního souboru.
- Metráž – počet tzv. běžných metrů (bm) archiválií daného archivního souboru. Tento údaj vypovídá o velikosti souboru a také o tom, jaká část je zpracovaná (má prozatímní archivní pomůcku) nebo inventarizovaná (má archivní pomůcku typu inventář nebo katalog). Archiválie se v archivech měří na metry (pro představu: jeden běžný metr je asi 8 archivních kartonů nebo 10 pořadačů). Celková velikost archivního souboru je součtem nezpracované a zpracované metráže. V případě digitálních archiválií se uvádí velikost v byte u příslušné evidenční jednotky.
- Evidenční jednotky – archivy vykazují archiválie v rámci archivního souboru pomocí evidenčních jednotek, jejichž přehled a vysvětlení obsahuje příloha č. 1 vyhlášky 645/2004 Sb. Uvádí se počet kusů příslušné evidenční jednotky.
- Části archivního souboru v jiných institucích – v případě, že jsou archiválie stejného původce uloženy i v jiném archivu nebo kulturně vědecké instituci, uvádí se informace o těchto archiváliích resp. o příslušném archivu.
- Jazyk – výčet jazyků použitých v archiváliích příslušného archivního souboru.
- O původci – textový přehled původců archiválií (fyzická osoba, rod, korporace, dočasná korporace, tj. událost), z jejichž činnosti archivní fond vznikl; u archivních sbírek je uváděn jejich tvůrce, který sbírku vytvořil. Uvádí se též období, kdy původce existoval nebo působil.
- Původce – údaje o původcích, jejichž popis je v rámci centrální evidence harmonizován a lze na základě nich vyhledávat jinak, než textově.
- Místa vzniku – uvedena jsou místa vzniku archivního souboru, obvykle sídlo původce. Tento údaj nemusí být uveden u osobních fondů a sbírek vzniklých přímo v příslušné instituci pečující o archiválie.
- Stav zachování – údaj indikuje, v jakém rozsahu se archiválie dochovaly (úplně, mezerovitě, torzovitě) a také jejich fyzický stav, popř. s doplněním, o jaké poškození se jedná – charakter poškození (např. poškozený hlodavci, křehké, povodeň).
- Evidenční status – v některých případech mohou být archiválie uloženy v instituci na základě smlouvy o uložení nebo jsou uloženy mimo archiv (např. v soukromém držení). V těchto případech může být nahlížení do archiválií odepřeno nebo umožněno po splnění zvláštních podmínek.
- Přístupnost – údaj vyplývá z existence archivní pomůcky a tedy přístupnosti pro badatele (přístupný, částečně přístupný, nepřístupný). Jde jen o orientační údaj. Faktickou přístupnost (stav zpracování) je třeba konzultovat s příslušným archivem nebo kulturně vědeckou institucí.
- Archivní pomůcka – je uvedena citace archivní pomůcky, tedy různě podrobného popisu archivního souboru. Kliknutím na název archivní pomůcky lze získat podrobnější informace. V případě, že je archivní pomůcka uvedena jako elektronická, lze doporučit navštívit internetové stránky příslušného archivu (viz úvodní stránka).
Podrobnější informace o příslušném archivním souboru vám může poskytnout pouze instituce, která o něj pečuje, vede ho ve své evidenci a ve které je zpravidla uložen.